Ledarförsörjningsprojekt

Hur får vi fler ledare i vår förening? Skånes handbollsförbund och SISU Idrottsutbildarna Skåne bjuder in till en utbildningskväll på temat ledarförsörjning. Kom och inspireras och möt föreningar på plats.

Syftet är att ge inspiration för föreningarna på plats att kunna skriva sin egen ledarförsörjningsplan. Föreningar ges möjligheten att öka sin kompetens för att bedriva en strukturerad ledarförsörjning. Det skall i sin tur ge fler aktivitets- och organisationsledare, och att man blir bättre på att behålla de manredan har.

I bästa fall leder processen till en långsiktigt hållbar ledarförsörjningsplan.

Vi erbjuder en föreläsning/workshop där man konkret jobbar med sin ledarförsörjningsplan. Ni kommer också att få dela erfarenheter med varandra och få konkreta tips under kvällen.

Målgruppen är föreningens styrelse eller kommittéer som ansvar för att tillsätta ledare. Vi ser gärna att man kommer ett par personer från föreningen.

Läs mer och anmälan här>>>